Szkolny Dzień Dawcy Szpiku

W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnozę białaczki, czyli nowotworu krwi. Taką informację dostają dorośli, młodzież i małe dzieci, każdy może zachorować, bez względu na wiek. Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku lub krwiotwórczych komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego.  

W naszej szkole 19 grudnia odbyła się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Podczas Dnia Dawcy Szpiku wszystkie zdrowe i pełnoletnie osoby mogły zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych Fundacji DKMS.  Nasze wolontariuszki Zuzanna Ochman i Maja Dąbrowska z klasy IV TL sprawnie przeprowadzały przez proces rejestracji polegający na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz samodzielnemu pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka za pomocą sterylnych patyczków.

Bardzo się cieszymy, że do grona potencjalnych dawców dołączyli także uczniowie i nauczyciele naszej szkoły.