Pozostając pod urokiem słonecznej Italii…

Zagraniczne praktyki zawodowe Erasmus + - wspomnienia z pobytu we Włoszech - uczniowie technikum ekonomicznego, organizacji reklamy i hotelarskiego.

 

Listopad 2019 r. - czas oczarowania kulturą, kuchnią, językiem i architekturą Włoch. To co urzeka najbardziej we Włoszech jest duży dystans do siebie i swojego wyglądu ich mieszkańców a przede wszystkim spokój, opanowanie i uśmiech na twarzy. Obyczajem, który może irytować jest całkowity brak pospiechu oraz czas „sjesty”, chociaż można ją polubić i traktować jako nieodłączny element kultury Włoch, coś co zawsze będzie kojarzyć się z tym miejscem.
Kuchnia – różnorodna, ciekawa, odkrywcza – jednym słowem śródziemnomorska. Dzień zaczynaliśmy od włoskiego śniadania; słodkie rogaliki cornetto (w wersji słodkiej, nadziewanej lub słonej) albo girella (słodka bułka z czekoladą) do tego kawa, herbata i sok owocowy. Dzień kończył się włoską, sytą kolacją czyli dwudaniowym obiadem.

Język – doświadczeni, w przyjmowaniu obcokrajowców na praktyki włosi, chętnie służą wsparciem językowym, w razie potrzeby poprawią, gdy popełnisz błąd. Wieloletnie doświadczenie naszych pracodawców i ich podejście do międzynarodowych uczniów, sprawia, że po kilku dniach czuliśmy się tam, jak u siebie. W Rimini, posługiwaliśmy się głównie językiem angielskim, ale także wplataliśmy włoskie zwroty.

Praca – praktyki zawodowe odbywały się w hotelach, biurach w dziale zaopatrzenia, zbytu oraz płac i rachuby oraz w firmach reklamowych. Zadań było wiele, między innymi: obsługa gości hotelowych, przygotowanie sali restauracyjnej, obsługa jednostek mieszkalnych w hotelu, wypełnianie niezliczonych faktur, formularzy, czy też projektowanie reklamy produktu z wykorzystaniem odpowiednich programów komputerowych, a przede wszystkim uczestniczenie i uczenie się prowadzenia rozmów z klientem.

Zwiedzanie – wielka przygoda, możliwość poznania włoskiej kultury, sztuki i historii a przede wszystkim wspaniałych ludzi. Zwiedziliśmy turystyczne, pełne niesamowitych zakątków Rimini, romantyczną i bogatą Florencję, zalaną przez wodę Wenecję oraz buntowniczą republikę San Marino. Widoki i wrażenia pozostaną w naszej pamięci na długo.

Czy warto było? Zdecydowanie TAK, wyjazd na zagraniczne praktyki zawodowe to jedno z najlepszych doświadczeń w życiu! Poza zdobyciem cennych umiejętności zawodowych i podszkolenia języków obcych, to szkoła samodzielności i radzenia sobie w obcym kraju, ogromna przygoda, okazja do poznania ludzi z całego świata, innych kultur, możliwość poszerzenia horyzontów i zmiany dotychczasowego spojrzenia na siebie, swoje możliwości oraz na innych. Krótko mówiąc, jest to bezcenne doświadczenie życiowe.

Pożegnanie - wyjeżdżając z Rimini, mieliśmy mieszane uczucia, z jednej strony pełni radości, pakowaliśmy walizki i czekaliśmy na spotkanie z najbliższymi. Z drugiej strony czuliśmy, że kończy się jedna z cudownych przygód w naszym życiu – dlatego nie powiemy żegnajcie Włochy, ale ci vediamo di nuovo- czyli do zobaczenia znów!

Koordynator projektu: Katarzyna Staniszewska