Letnia Akademia Antydyskryminacyjna

Uczniowie Zespołu Szkół w Górze, Dominika Bukała i Adrian Makles, wzięli udział w Letniej Akademii Antydyskryminacyjnej organizowanej w Warszawie przez Centrum im. prof. Bronisława Geremka.
W ramach czterodniowej akademii uczniowie mogli wziąć udział w wielu ciekawych wydarzeniach. Punktem wyjścia była seria warsztatów na temat wykluczenia, mowy nienawiści oraz reagowania na przejawy dyskryminacji, w czasie których każdy mógł wyrazić swoje zdanie oraz poznać opinie innych osób.

Wiele emocji wzbudziła ,,Żywa biblioteka", która okazała się niezwykłym przeżyciem dla wielu uczniów. Młodzież mogła poznać i porozmawiać z osobami, z którymi większość prawdopodobnie nigdy się nie spotkała. Serca górowskich uczniów podbiła „żywa książka" DJ Wika – 75-letnia, najstarsza DJ-ka w Polsce, której pozytywna energia i żywiołowość była wręcz zaraźliwa. Młodzież mogła „przeczytać" również takie „książki" jak: bezdomny, muzułmanin, gej, lesbijka, osoba niepełnosprawna jeżdżąca na wózku inwalidzkim oraz bizneswoman. Uczniowie mieli także okazję spotkać się z twórcami Teatru 21, w którym aktorami są osoby z zespołem Downa.
Niezwykle ciekawy wykład na temat mowy nienawiści w przestrzeni publicznej wygłosił Gerard Bah, pełnomocnik Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach ds. Ochrony Praw Człowieka. Uczniowie wysłuchali go z zaciekawieniem, jednak czas gonił, bo już czekało na nich wyjście do Synagogi im. Małżonków Nożyków, jedynej świątyni żydowskiej, której udało się przetrwać II wojnę światową.
Ostatnim punktem letniej akademii było zwiedzanie Historii Żydów Polskich POLIN gdzie uczniowie mogli poznać niezwykle interesującą historię polskich Żydów.
Letnia Akademia Antydyskryminacyjna okazała się bardzo inspirującym i intensywnym przeżyciem.
Uczniom w wyjeździe do Warszawy towarzyszyła pani Beata Minta.